SPÓŁKA I PRAWO

Członkowie rad nadzorczych włączeni do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Dodaj komentarz

Nowy projekt o zmianie m.in. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 15 maja 2013 r. przewiduje modyfikację dotychczasowych zasad odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i wprowadza do katalogu osób, które podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji, a posiadających miejsce zamieszkania na terytorium RP. Nowela dotyczy wszystkich członków rad nadzorczych, którzy są wynagradzani z tego tytułu, bez względu na posiadanie innego tytułu do ubezpieczeń i bez względu na fakt pobierania emerytury lub renty. Dla przypomnienia, dotychczas osoby te zobowiązane były do odprowadzania jedynie składki zdrowotnej. Zgodnie z danymi ZUS liczba osób objęta obecnie wyłącznie tym ostatnim ubezpieczenie z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, to około 20,1 tys. osób.

W projekcie ustawy zostało przyjęte, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne członków rad nadzorczych stanowiłby przychód uzyskiwany z tytułu wykonywania funkcji członka rady nadzorczej, a płatnikiem składek byłby podmiot, w którym działała rada nadzorcza.

Niewątpliwie wprowadzenie tych zmian dotknie finansowo spółki. Jak szacuje ZUS, w 2014 r. zwiększenie wpływów składkowych po wprowadzeniu tej nowelizacji przewiduje się w porównaniu do obecnych aż o ok. 300 mln zł.

Temat projektu będzie przedmiotem opracowań specjalistów z działu Prawa Pracy SDZLEGAL SCHINHDELM.

Autor: Tomasz Szarek Radca prawny

Doradza krajowym i zagranicznym podmiotom w zakresie prawa spółek, M&A oraz legal / competition compliance. Kierując działem prawa spółek SDZLEGAL SCHINDHELM i funkcjonującą w jego strukturach praktyką compliance doradza podmiotom w procesie tworzenia i wdrażania polityki compliance ze szczególnym uwzględnieniem legal i competition compliance. Trener specjalizujący się w szkoleniach z zakresu tematyki odpowiedzialności menadżerów, legal/competition compliance oraz kontroli gospodarczej przedsiębiorstwa. Autor szeregu opracowań i wykładów z zakresu prawa spółek i compliance.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s