SPÓŁKA I PRAWO

UOKiK karze za nieuczciwe praktyki na rynku odpadów

Dodaj komentarz

Jarosław Fidala

Jarosław Fidala

UOKiK nadal aktywny na rynku odpadów.Zgodnie z najnowszą decyzją Delegatury w Poznaniu,  Spółka Altvater z Piły, największy odbiorca odpadów z północnej części województwa wielkopolskiego, dopuściła się stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. W drugim oraz trzecim tygodniu stycznia 2013 roku klienci Spółki – mieszkańcy oraz przedsiębiorcy – otrzymali listy informujące o tym, że od 1 stycznia 2013 roku o ok. 50 proc. zwiększają się opłaty za odbiór odpadów w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2013 roku zmian prawnych przyjętych przez Sejm RP.

Zdaniem UOKiK, konsument musi zostać powiadomiony o podwyżce na tyle wcześniej, aby miał szansę zrezygnować z usługi przed jej wprowadzeniem. Ponadto, informacja przekazywana konsumentom nie może wprowadzać ich w błąd. Podwyżka wprowadzona przez Altvater, wbrew komunikatowi przekazanemu konsumentom, nie wynikała ze zmian ustawowych, ale ze wzrostu opłat za składowanie odpadów oraz wynagrodzeń pracowników przedsiębiorcy. Odbiorcy zostali wprowadzeni w błąd i mogli myśleć, że podwyżka jest nieuchronna, ponieważ wynika ze zmian w prawie. Zdaniem UOKiK, wielu z nich mogło z tego powodu zrezygnować z wypowiedzenia umowy.

Takie działania stanowią praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, których stosowanie naraża spółki na kary pieniężne do 10% ich rocznych przychodów. W tym przypadku UOKiK nałożył na Alvater karę pieniężną w wys. 184.545 zł.

Autor: Jarosław Fidala

Wieloletni specjalista z zakresu prawa ochrony konkurencji, prawa ochrony konsumentów oraz competition compliance. Doradza podmiotom gospodarczym w sprawach dotyczących praktyk antykonkurencyjnych, nadużycia pozycji dominującej, kontroli koncentracji i nieuczciwej konkurencji. Wielokrotnie reprezentował przedsiębiorców w toku postępowań antymonopolowych prowadzonych przez organy ochrony konkurencji. Prowadzi obsługę prawną szeregu przedsiębiorców pod kątem zgodności ich działań z prawem ochrony konkurencji w zakresie m.in. zawieranych umów, współpracy z partnerami handlowymi, bieżącej działalności rynkowej. Pomaga klientom w wypracowaniu programów competition compliance oraz bierze udział w audytach antymonopolowych. Doświadczony wykładowca i trener oraz autor szeregu komentarzy, artykułów i opracowań z zakresu prawa ochrony konkurencji publikowanych w prasie branżowej. email:jaroslaw.fidala@sdzlegal.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s