SPÓŁKA I PRAWO

Czy spółki nie przepisane do KRS będą działały dłużej?

Dodaj komentarz

Przedłużenie mocy dotychczasowych wpisów w rejestrach sądowych do dnia 31 grudnia 2014 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej z dnia 28 sierpnia 2013 r., który 30 sierpnia wpłynął do Sejmu.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym stanem prawnym z upływem 31 grudnia 2013 r. utracą osobowość prawną spółki i inne osoby prawne, które do tego dnia nie zostaną przerejestrowane z rejestru handlowego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy zmieniającej jej przepisy mają na celu wydłużenie o rok do 31 grudnia 2014 r. okresu, w którym zachowują moc wpisy w dotychczasowych rejestrach sądowych oraz okresu, w którym do odpisów, wyciągów, zaświadczeń oraz skutków prawnych wpisów stosuje się przepisy obowiązujące do dnia wejścia w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, w zakresie niezbędnym do przerejestrowania oraz do dochodzenia lub zaspokojenia roszczeń wobec podmiotów wpisanych do dotychczasowego rejestru. Konieczność wydłużenia powyższego terminu autorzy projektu argumentują tym, iż do tej pory nie zostały uregulowane kwestie dotyczące majątku i zobowiązań podmiotów, które utracą byt prawny, celem zabezpieczenia interesów ich wierzycieli.

Według posłów taki stan rzeczy pozostaje w sprzeczności z wartościami o fundamentalnym znaczeniu dla funkcjonowania życia gospodarczego, takimi jak pewność i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i zaufanie do prawa.

Zgodnie z projektem wnioskowana przez posłów zmiana ma wejść w życie z dniem 31 grudnia 2013 r.

Zielone światło dla zmiany dała również Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która po pierwszym czytaniu przychyliła się do wskazanej przez posłów argumentacji i 6 listopada 2013 r. zatwierdziła projekt w całości.

Autor: Tomasz Szarek Radca prawny

Doradza krajowym i zagranicznym podmiotom w zakresie prawa spółek, M&A oraz legal / competition compliance. Kierując działem prawa spółek SDZLEGAL SCHINDHELM i funkcjonującą w jego strukturach praktyką compliance doradza podmiotom w procesie tworzenia i wdrażania polityki compliance ze szczególnym uwzględnieniem legal i competition compliance. Trener specjalizujący się w szkoleniach z zakresu tematyki odpowiedzialności menadżerów, legal/competition compliance oraz kontroli gospodarczej przedsiębiorstwa. Autor szeregu opracowań i wykładów z zakresu prawa spółek i compliance.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s