SPÓŁKA I PRAWO

Spółki komandytowe bez CIT-u – to już prawie pewne

Dodaj komentarz

Wielomiesięczna batalia o opodatkowanie Spółek Komandytowych podatkiem CIT dobiega właśnie końca. Sejm 24 października 2013 r.  uchwalił nowelizację ustaw podatkowych, która przewiduje objęcie CIT-em tylko spółki komandytowo-akcyjnej.

Poprawki zaproponowane przez PSL, o których pisaliśmy tutaj (w tym objęcie podatkiem CIT spółkę komandytową) uzyskały negatywną rekomendację Komisji Finansów Publicznych, która wnioskowała za ich odrzuceniem. Sejm przychylił się do stanowiska Komisji i odrzucając poprawki przesądził po raz kolejny, że spółka komandytowa nie zostanie objęta CIT-em. Co ciekawe oprócz posłów PSL za przyjęciem poprawki głosowali, także w większość posłowie PiS mimo, iż stanowisko posłów podczas I czytania projektu było zgoła odmienne.

Po odrzuceniu poprawki Sejm od razu głosował nad całym projektem (obejmującym już tylko S.K.A.). Został on przegłosowany zdecydowaną większością. W obronie S.K.A. głosował tylko klub poselski Twój Ruch oraz 2 posłów niezależnych: Ryszard Kalisz i Przemysław Wipler.

Ostateczny projekt ustawy uchwalony przez Sejm tj. z wyłączeniem opodatkowania spółek komandytowych czeka już tylko na podpis Prezydenta RP.

Autor: Tomasz Szarek Radca prawny

Doradza krajowym i zagranicznym podmiotom w zakresie prawa spółek, M&A oraz legal / competition compliance. Kierując działem prawa spółek SDZLEGAL SCHINDHELM i funkcjonującą w jego strukturach praktyką compliance doradza podmiotom w procesie tworzenia i wdrażania polityki compliance ze szczególnym uwzględnieniem legal i competition compliance. Trener specjalizujący się w szkoleniach z zakresu tematyki odpowiedzialności menadżerów, legal/competition compliance oraz kontroli gospodarczej przedsiębiorstwa. Autor szeregu opracowań i wykładów z zakresu prawa spółek i compliance.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s